Wkładki laktacyjne – wielorazowe czy jednorazowe?
Wkładki laktacyjne są ochroną zarówno dla brodawek, jak i ubrań. A przed czym chronią? Brodawki przed podrażnieniami za sprawą ubrań, a odzież przed poplamieniem produkowanym w nadmiernej ilości pokarmem.
Są one bardzo komfortowym rozwiązaniem w trakcie karmienia piersią. Jednak, aby takie były musimy wybrać odpowiednie dla naszych piersi wkładki laktacyjne?
Jak to zrobić i czym się kierować przy wyborze?
Czytajcie dalej.
Wkładki laktacyjne jednorazowe
Wkładki laktacyjne jednokrotnego użytku są najpopularniejszym wyborem, a jednocześnie produktem najłatwiej dostępnym. Wykonane są one najczęściej z bawełny. Opcjonalnie możemy spotkać się także z różnego rodzaju składnikami o działaniu kojącym czy przeciwzapalnym dodawanym do owej bawełny, jak na przykład wyciąg z aloesu.
Sposób założenia tego rodzaju wkładek jest niezwykle prosty. Wystarczy odkleić ochronny papierek od wkładki, a następnie przykleić ją do wnętrza miseczki stanika.
Prawda, że niewiele trzeba?
Wkładki laktacyjne wielorazowe
Chociaż wkładki wielorazowe nie zdobyły jeszcze takie samej popularności jak wkładki jednorazowe to są na najlepszej drodze ku temu. Wkładki te są dość chłonne, jednak korzystając z nich warto mieć w zapasie jedną czy dwie pary, aby móc w każdej chwili wymienić mokre wkładki laktacyjne na suche.
Z tego rodzaju wkładek najczęściej korzystają kobiety, u których nie występuje problem nadmiernej produkcji mleka, a noszą one wkładki wyłącznie profilaktycznie.

Na co zwracać uwagę wybierając wkładki laktacyjne?
Wybierając wkładki laktacyjne należy zwrócić uwagę na:
- rodzaj wkładek – jednorazowe czy wielorazowe,
- chłonność – najwyższą chłonność mają wkładki jednorazowe,
- grubość wkładek – jest ona związana bezpośrednio z ich chłonnością, grubsze wkładki będą cechowały się większym wchłanianiem pokarmu, ponadto są one bardziej miękkie dzięki czemu brodawka zyska dodatkową ochronną otoczkę przed podrażnieniami,
- materiał z jakiego zrobiona jest wkładka – powinien być przewiewny, chłonny i delikatny, aby nie podrażniać skóry,
- wielkość wkładek laktacyjnych – zbyt duża wkładka będzie się zwijać i powodować dyskomfort, może ona również wychodzić poza granicę bielizny co będzie dla nas dodatkowym czynnikiem powodującym dyskomfort.
Warto również zwrócić uwagę na ilość kleju użytego na wkładce, aby po zamocowaniu jej na bieliźnie nie przesuwała się ona w niekontrolowany sposób. Należy również kierować się dopasowaniem wkładki do piersi i rozmiaru miseczki, a przede wszystkim własnymi, indywidualnymi potrzebami. To co sprawdziło się koleżance, niekoniecznie musi spodobać się i nam.
Kiedy wkładki laktacyjne mogą okazać się przydatne?
Większość osób może przyjąć, że wkładki laktacyjne potrzebne są dopiero po narodzinach dziecka. Jednak dość częstym przypadkiem jest, że pokarm wycieka jeszcze nawet przed porodem.
Już wtedy możemy zaopatrzyć się w pierwsze opakowanie wkładek laktacyjnych i korzystać z nich profilaktycznie, aby nie zabrudzić ubrania.
Istnieją jednak ściśle określone sytuacje w trakcie, których może dochodzić do pojawienia się mleka. Do pojawienia się pokarmu może dojść:
- końcowa faza ciąży,
- pierwsze dni po porodzie,
- w przypadku nadmiernej produkcji pokarmu,
- w przypadku przerw między karmieniami dłuższych niż 3 godziny,
- w trakcie snu.
Wady i zalety wkładek laktacyjnych jednorazowych
Dużym atutem tego rodzaju wkładek laktacyjnych jest to, że nie musimy martwić się o ich pranie czy widoczność pod ubraniem. Wkładki jednorazowe są również na tyle chłonne, że ich przeciekanie należy do jakości, a ze względu na spłaszczone brzegi nawet najgrubszych wkładek nie będziemy w stanie dopatrzyć się pod ubraniem.
Wady i zalety wkładek laktacyjnych wielorazowych
Wkładki laktacyjne wielokrotnego użytku należy prać po każdym ich użyciu, a materiał z jakiego są zrobione ma zazwyczaj większą skłonność do przeciekania niż wkładki jednorazowe. Ponadto, wkładki wielorazowe są dość grube i będą widoczne pod ubraniem. Jednak korzystanie z tego rodzaju wkładek należy do rozwiązań tańszych w dłuższej perspektywie czasu, a przy tym jest ekologiczne.

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?
W tej kwestii nie można podać jednej i uniwersalnej dla wszystkich kobiet odpowiedzi. Już wcześniej powiedzieliśmy na co warto zwracać uwagę w czasie kupowania wkładek i to właśnie tymi wskazówkami najlepiej jest się kierować.
Gdzie kupić wkładki laktacyjne?
Wkładki laktacyjne możemy zakupić zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych. To najczęściej w tych drugich właśnie ceny są zdecydowanie bardziej korzystne dla kupującego. Wkładki te dostaniemy w hipermarketach, aptekach, sklepach medycznych, a wkładki wielorazowe możemy spotkać również w pracowniach krawieckich.
Opinie
Mamy zachwalają sobie ogólną ideę stworzenia wkładek laktacyjnych, jednak każda z nich ma własne wymagania wobec tego rodzaju akcesoriów. Dla mam aktywnych zawodowo ważne było, aby wkładki były chłonne oraz nieodznaczające się na bluzce czy koszuli. Z kolei mamy będące cały czas przy dziecku ceniły przede wszystkim chłonność wkładek oraz ich stabilne trzymanie się ubrania.
Producenci i ceny
Wkładki laktacyjne możemy znaleźć w ofercie takich producentów jak Akuku, Ameda, Bebydream, BabyOno, Bella, Bocioland, Carriwell, Chicco, Difrax, Kikko, Lansinoh, Lovi, Mam Baby, Medela, Nuk czy Pupus. Ceny zależne są od rodzaju wkładek, materiału z jakiego zostały wykonane oraz ich ilości w opakowaniu i wahają się od około 6 do 130 złotych.
Zobaczcie propozycje najlepszych wkładek laktacyjnych:
Czy korzystałyście z wkładek laktacyjnych? Jeśli tak, to jaki ich rodzaj wybrałyście dla siebie?
Dajcie znać w komentarzach.